--=REKLAMA=--

Standardy sieciowe/Optymalizacja dla wyszukiwarek

Z Joomla!WikiPL

(Przekierowano z Optymalizacja dla wyszukiwarek)

Optymalizacja dla wyszukiwarek

Jeśli wierzysz, że dobra oferta przyciągnie na Twoją stronę, pozbądź się złudzeń! Dobra oferta może być doceniona w pasażu handlowym w porównaniu z innymi. Internetowym pasażem są wyszukiwarki. Jeśli nie pokażą oferty Twego serwisu wśród tych najwyższej jakości, nie licz na sukces.

Źródło popularności

Wielu projektantów, poniekąd słusznie, skupia się na technicznych aspektach popularności witryn, na ich wypozycjonowaniu – uzyskaniu wysokiego miejsca w rankingach wyszukiwarek.

Słusznie, bo to świadectwo popularności.

Poniekąd, bo popularność witryna musi zdobyć wśród ludzi, wśród internautów, użytkowników. Techniczne sztuczki zapewnią witrynie wysoką pozycję w indeksach wyszukiwarek dopóki, dopóty te nie zorientują się, że wysokie miejsce nie oznacza wysokiej częstotliwości odwiedzin, zależnej od ich użyteczności i dostępności. Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek internetowych, uznanie u wyszukiwarek i pajączków popularność witryny może zwiększyć, ale jej nie zapewni. Tak, jak nie zapewni jej raczej niemożliwe w praktyce ograniczenie się do wymagań użyteczności i dostępności.

Uznanie u wyszukiwarek i pajączków

Najpierw przyjmij do wiadomości, że wyszukiwarki są bezdusznymi, ślepymi maszynami. Niezbyt interesuje je szata graficzna, nie obchodzą najwspanialsze animacje. Wręcz przeciwnie. Przeszkadzają one posłańcom wyszukiwarek – pajączkom – w penetrowaniu Twoich stron.

Zapraszanie i kuszenie pajączków

Pajączki trafią na Twoją stronę, jeśli dowiedzą się o jej istnieniu. Zaproś je więc – zgłoś stronę w wyszukiwarkach. Będą Ci składać systematyczne wizyty rozpoznawcze i notować, notować, notować. Fachowo owo notowanie nazywa się indeksacją.

Pajączki trafią też z innych witryn. Jeśli znajdą w nich odnośniki do oferowanych przez Ciebie treści.

Zrozumiałe, że prędzej i częściej trafią z witryn często odwiedzanych, a więc wysoko ocenianych przez internautów. Zadbaj więc, by redaktorzy i autorzy innych serwisów kierowali swoich gości do Ciebie. Zdobądź ich uznanie. Przekonaj, że w Twoim serwisie są wiarygodne, atrakcyjne, godne poznania materiały.

Treść najważniejsza

Najważniejsza jest treść, zawartość. Ona decyduje, czy Twoja witryna będzie często odwiedzana przez internautów i czy będzie cytowana przez inne serwisy. Oczywiście, możesz skorzystać z takiej czy innej sztuczki reklamowej, zabiegu promocyjnego. Nawet z dobrym skutkiem na krótką metę. Na dłuższą – nic z tego. Jeśli użytkownicy przekonają się, a przekonają się bardzo szybko, że odwiedziny Twego serwisu nic im nie dają czy też niewiele, to i przestaną przychodzić, co pajączki szybko zauważą, bo potrafią dobrze liczyć. Cała ich praca to przeszukiwanie, sprawdzanie i liczenie!

Dobrze oznakowane drogi i rozdroża

Nic po najwspanialszej nawet treści, jeśli nie będzie w niej ładu, sensownej organizacji i czytelnych oznaczeń.

Wyrazem ładu jest schludny, poprawny kod odzwierciedlający strukturę i znaczenie treści serwisu. Pajączki nie rozumieją słów, wyrażeń, zdań, akapitów. Szukają znaków zrozumiałych dla siebie.

Przebiegają po tytułach, ale muszą wiedzieć, które fragmenty są tytułami, które śródtytułami, a które tytulikami trzeciego, czwartego, piątego rzędu. Muszą też wiedzieć, które fragmenty tekstu są akapitami, które listami, a które tylko punktami – elementami listy. Gdy spotykają obrazek lub inny obiekt, interesuje je, co to jest, a więc alternatywny tekst, bo na estetykę wrażliwe nie są.

Oznaczaj swoje materiały kodem:

  • czystym, a więc niezaśmieconym;
  • poprawnym, a więc zgodnym ze standardami;
  • semantycznym, a więc odzwierciedlającym strukturę i znaczenie.

Ułatwiaj orientację, a nie utrudniaj. Nie pozwól się pajączkom pogubić. Gdy trafią na labirynt, to albo się szybko wycofają, albo zginą.

Ścieżki na skróty bez haka

Kiedy wędrowiec słyszy, że będzie ze trzy kilometry z hakiem, jest niemal pewny, że ów hak to, co najmniej, następne trzy kilometry, na dodatek niekoniecznie prowadzące do celu. Wystrzegaj się takiego kierowania pajączkami.

Każdy odnośnik, który umieszczasz w serwisie, może być z hakiem i bez, może prowadzić do celu i donikąd. Zadbaj, by odnośniki rzeczywiście prowadziły do celu. By były zwięzłe, proste i czytelne.

Witryna „przyjazna” wyszukiwarkom

To są najważniejsze środki optymalizacji serwisu pod kątem wyszukiwarek internetowych. Podsumujmy. Wyszukiwarki umieszczają najwyżej na listach witryny charakteryzujące się:

  • niepowtarzalnością publikowanych materiałów;
  • logiczną strukturą dokumentu HTML;
  • standardowym oznakowaniem treści zgodnie z ich znaczeniem;
  • czytelnością odnośników;
  • czystym kodem bez elementów formatujących.

Dziękujemy za wkład

» Stefan Wajda [zwiastun],