--=REKLAMA=--

O układzie strony w CSS

Z Joomla!WikiPL

Profesjonalne strony internetowe cechuje oddzielenie formatowania od treści. Jest wiele powodów oddzielania treści od formatowania. Najbardziej oczywisty to możliwość zmiany wyglądu wielu stron w rezultacie modyfikacji wprowadzanych w jednym pliku. Informacje stylizujące określają parametry czcionek, tła, grafiki (pojawiającej się na wszystkich stronach), położenie oraz wymiary elementów strony. Twój plik HTML będzie teraz zbudowany z danych nagłówka, serii elementów obejmujących tekst (treść) strony internetowej. Ponieważ tworzysz szablon Joomla!, będziesz mieć dane nagłówka oraz kod PHP, który generuje pozostałe informacje, serię elementów, kod wywołujący treści modułów oraz kod wywołujący treść główną.

Informacja o stylu kodowane są w CSS - kaskadowych arkuszach stylów i umieszczane w plikach z rozszerzeniem .css. Plik główny szablonu zawiera łącze do arkusza stylów (pliku .css), więc przeglądarka może znaleźć odpowiednie informacje o stylu i zastosować przy wyświetlaniu strony. CSS może być również umieszczony wewnątrz pliku HTML za pomocą znacznika <style type="text/css"></style>.

Kod CSS zawsze odnosi się do jakiegoś elementu strony html/xml. Jeśli chcesz, by styl dotyczył całej strony, zastosujesz go najprawdopodobniej do elementu <body>. Style można stosować do dowolnych elementów, takich jak <p>, <table> czy <div>. Aby nadać styl szczególnemu elementowi, potrzebny jest identyfikator ID, na przykład aby zastosować styl do elementu <div> z tytułem, najpierw trzeba włączyć ID do kodu HTML: <div id="title">

Dziękujemy za wkład

» Stefan Wajda [zwiastun],