--=REKLAMA=--

Nowicjusze

Z Joomla!WikiPL

Spis treści

Jeśli nie wiesz nic o Joomla! zapoznaj się z podręcznikiem Joomla 1.5. Szybki start, napisanym przez Kevina Hayne'a (oryginał znajdziesz pod adresem Joomla! v 1.5 Quick Start Guide). Michael Casha ujął tę samą treść w formie filmu instruktażowego.

Przewodnik kompletnego nowicjusza w Joomla!

Witaj u Joomla! - lidera wśród systemów obsługi witryn internetowych. Cieszymy się z Twojej decyzji, by zastosować Joomla! na swojej stronie internetowej. Joomla! jest sprawdzonym, elastycznym i efektywnym narzędziem wspieranym przez aktywną i życzliwą społeczność projektantów i użytkowników.

Chcesz rozpocząć pracę z Joomla!, ale nie wiesz od czego zacząć? Zastanawiasz się, jakie techniczne umiejętności są potrzebne, by osiągnąć sukces? Zadanie zdaje się przytłaczać? W takim razie jesteś we właściwym miejscu. Przewodnik kompletnego nowicjusza w Joomla! jest właśnie dla Ciebie. Ten poradnik jest przeznaczony jedynie dla tych, którzy nie mają żadnych wskazówek, od czego zacząć naukę stosowania Joomla!. Zadaniem poradnika jest udzielenie Ci pomocy w przeprowadzeniu udanej instalacji, konfiguracji, wykonywaniu kopii zapasowej i odtwarzaniu witryny z kopii oraz aktualizacji i rozszerzaniu Joomla!.

"Próbna jazda" z Joomla!

W tym momencie dobrze jest uzmysłowić sobie, że na świecie uruchomiono tysiące, może dziesiątki tysięcy stron internetowych opartych na Joomla!, a każda jest doskonalona, by zaspokajać potrzeby właściciela. Być może masz znajomego albo przyjaciela, który ma witrynę Joomla!, a teraz i Ty chcesz taką posiadać, ale nie masz pewności, czy podołasz, skąd się to bierze. Być może przyglądasz się Joomla!, odwiedzasz fora, obserwując innych, jak budują swoje witryny. Być może nawet Twój przypadek to Zazdroszczę witryny Joomla.

Podejmij działania! Zacznij od przetestowania Joomla! - "próbnej jazdy". Skorzystaj z witryny demonstracyjnej. Zaloguj się na zaplecze i zmień kilka rzeczy. Nie obawiaj się! Niczego nie zniszczysz. Witryna demonstracyjna jest często odświeżana. Klikając w różnych miejscach, przypatrz się funkcjom programu. Może warto je mieć na swojej witrynie?

Zobacz na właściwości Joomla! scribd, które zaprezentował James Ramsay. Zobacz, jakie właściwości są dostępne w pobranym joomla! Tak, także w Twojej kopii!

Planowanie witryny

Zanim zetkniesz się praktycznie z systemem Joomla! powinieneś przemyśleć ogólne założenia Twojej strony internetowej. Większość projektów stron korzysta z zaawansowanego planowania i definiowania tematyki oraz zakresu projektu. Odpowiedz sobie na takie pytania:

  • Jakie cele chcesz osiągnąć przez swoją stronę?
  • Jaka jest tematyka i ilość treści które chcesz zaprezentować?
  • Kim będą Twoi odbiorcy, i jak chcesz się z nimi komunikować i współpracować?
  • Jaki jest Twój budżet i jakim czasem dysponujesz dla tego projektu?

Odpowiedzi na te kluczowe pytania pomogą Ci skoncentrować się na niezbędnych działaniach i pomogą w decyzjach podejmowanych przy wdrażaniu projektu.

Czym zatem jest Joomla! i co może zrobić dla mojej witryny?

Joomla! to uniwersalny wielokrotnie nagradzany system zarządzania treścią [CMS]. Na całym świecie miliony ludzi i tysiące firm tworzą w Joomla! atrakcyjne strony prywatne, niewielkie wizytówki i serwisy firmowe, sklepy internetowe i potężne portale korporacyjne

Co to jest system zarządzania treścią

Joomla! jest systemem obsługi witryny internetowej, który umożliwia łatwą kontrolę nad każdym aspektem witryny internetowej, w tym redagowanie i prezentację treści. Angielski skrót "CMS" pochodzi od Content Managment System, co tłumaczy się zwykle jako system zarządzania treścią.

Z Joomla! możesz wykonać takie rzeczy, jak:

  • redagować i formatować artykuły na każdą stronę witryny za pomocą prostych narzędzi wizualnego edytora tekstu,
  • dodawać do witryny nowe strony, używając interfejsu wskaż i kliknij,
  • dodawać obrazy i inne media, wczytując je za pomocą przeglądarki internetowej,
  • kontrolować wszystkie elementy witryny, np. menu nawigacyjne i układ stron.

W domyślnym interfejsie użytkownika dostępnych jest wiele dodatkowych funkcji Joomla!. W istocie Joomla! likwiduje konieczność żmudnego, codziennego zarządzania zawartością Twojej strony. Jeżeli potrafisz surfować w sieci, korzystać z internetowych formularzy i interfejsów, oraz dajesz sobie radę z podstawową obsługą komputera, będziesz w stanie obsłużyć interfejs Joomla! i zarządzać zawartością Twojej strony.

Standardowa instalacja dostarcza wszystkich podstawowych funkcji koniecznych do zarządzania zawartością strony. W systemie zawarte są także pewne elementy o specyficznej funkcjonalności, np. rejestracja użytkownika, interaktywne sondy, bannery reklamowe, katalogi kontaktów i wiele innych. Joomla! posiada także funkcję systemu rozszerzeń ("Extensions"), która pozwala na instalowanie dodatków opracowanych przez innych autorów, zwiększających funkcjonalność systemu. (Patrz: [1])

Strony oparte o system Joomla! różnią się od stron, które zawierają ręcznie aktualizowane, albo "statyczne" pliki HTML. Joomla! jest aplikacją dla stron generowanych dynamicznie. Joomla! wykorzystuje bazę danych (MySQL) dla zmagazynowania całej zawartości i informacji o Twojej stronie, korzysta z języka programowania PHP dla zwiększenia interaktywnej funkcjonalności i dynamiki stron www.

Kilka przykładów tego, co można zrobić za pomocą Joomla!?

Joomla! służy ludziom na całym świecie do przeróżnych zastosowań - od prostych, ale efektownych osobistych stron internetowych po rozbudowane kompleksowe aplikacje korporacyjne.

Za pomocą Joomla! można prowadzić:

  • strony osobiste i ośrodki społeczności,
  • korporacyjny intranet lub ekstranet,
  • internetowe wydania gazet i magazynów informacyjnych,
  • serwisy reklamowe, ogłoszeniowe, promocyjne
  • sklepy internetowe, agencje nieruchomości, sprzedaż lub rezerwację usług,
  • portale tematyczne, naukowe i hobbistyczne,
  • witryny rządowe lub urzędowe,
  • strony szkół, uczelni i kościołów,
  • strony klubów i organizacji niedochodowych,
  • biblioteki, galerie, zbiory dokumentów,
  • e-learning - naukę, kursy, szkolenia na odległość.

Możliwości są wręcz nieograniczone…

Kto używa Joomla!?

Poniżej znajduje się kilka przykładów witryn obsługiwanych przez Joomla!:

Chcę stworzyć w Joomla! firmową stronę WWW? Czy Joomla! mi pomoże?

Ależ oczywiście! Joomla! nadaje się na zarówno na duży portal, jak i niewielką wizytówkę, zarówno na witrynę prywatną i urzędową, jak i serwis firmowy. Licencja pozwala na swobodne korzystanie z Joomla! Licencja nic nie kosztuje.

Standardowy Joomla! umożliwia umieszczenie w witrynie dowolnych treści w artykułach i typowych usług. Artykuły można porządkować w działach tematycznych wielopoziomowe kategorie. Należące do rdzenia Joomla! komponenty, umożliwiają publikowanie informacji określonego typu, jak np. komponent Kontakty, Doniesienia, Reklamy czy Zakładki.

Bez trudu więc umieścisz w witrynie:

  • misję firmy
  • ofertę, katalog produktów
  • referencje
  • formularz kontaktowy
  • i wiele innych

Jako projektant lub producent możesz tworzyć witryny dla swoich klientów stosunkowo szybko i tanio. Udzielając niewielu instrukcji, bez trudu nauczysz samodzielnego umieszczania treści i ich publikacji.

Jeśli witrynę trzeba wyposażyć w specjalne funkcjonalności, Joomla! może być łatwo dostosowany - tysiące rozszerzeń (często bezpłatnych na licencji GNU GPL) znajdziesz na stronach Katalogu Rozszerzeń Joomla!.

Tak więc Joomla! wyśmienicie nadaje się na stworzenie witryny firmowej.

Jestem programistą. Jakie zaawansowane cechy Joomla! mogę wykorzystać?

Wiele firm i organizacji potrzebuje rozwiązań wykraczających poza możliwości rozbudowy dostępnymi rozszerzeniami. Dzięki temu, że Joomla! oferuje także bardzo elastyczny framework, projektanci mogą rozszerzać go w dowolnych kierunkach, tworząc wyrafinowane aplikacje. Urok Joomla! polega na tym, że nasz framework i interfejs użytkownika dostarcza solidnej podstawy dla własnych aplikacji, działających w środowisku znanym użytkownikom:

  • własne katalogi produktów
  • systemy magazynowe
  • narzędzia prezentacji danych
  • mostki łączące z innymi programami
  • integracja z systemami e-commerce
  • systemy rezerwacji
  • narzędzia komunikacji

Ponieważ Joomla! jest oparty na PHP oraz MySQL, możesz projektować potężne aplikacje, korzystając ze wszystkich zalet otwartej platformy: dostępności, dzielenia się kodem, pomocy i współpracy innych programistów. Bogate materiały dla projektantów znajdziesz na witrynie Joomla! Developer Network.

Jaką mam pewność, że Joomla będzie rozwijany w przyszłości?

Gwarancji rozwoju Joomla! w przyszłości jest wiele. Po pierwsze - tradycja: korzenie Joomla! sięgają roku 2001. Po drugie - ogromna społeczność licząca ponad 200 tysięcy użytkowników, wśród nich rzeszę utalentowanych programistów z całego świata, wspomagających rozwój Joomla! i projektujących dla Joomla! Po trzecie - miejsce w ruchu wolnego oprogramowania: Joomla! jest w gronie jego liderów obok takich projektów jak Linux, PHP, Apache, MySQL, Firefox, SugarCRM czy Wiki. Po czwarte - nagrody: od wielu lata Joomla! niezmiennie plasuje się na najwyższych miejscach w konkursach na najlepsze projekty wolnego oprogramowania.


Jaka wiedza jest potrzebna do korzystania z Joomla!?

Chociaż w codziennej obsłudze wystarczy wiedza podstawowa, to jednak powinieneś wiedzieć nieco więcej, aby zainstalować system i rozpocząć tworzenie swojej witryny. Proces instalacji wymaga przesłania plików do serwera przez FTP, założenia nowej bazy danych MySQL oraz obsługi kreatora systemu opartego na przeglądarce. (Na szczęście wielu dostawców usług internetowych udostępnia panele administracyjne, przez które łatwo jest wykonać zadania techniczne, w tym utworzenie bazy MySQL czy zainstalowanie Joomla!.)

Dopasowanie struktury, treści i prezentacji strony utworzonej na bazie Joomla! wymaga działań w interfejsach systemu; jeżeli chcesz istotnie zmienić projekt witryny w stosunku do zawartych w pakiecie szablonów domyślnych, musisz albo zainstalować szablony innych autorów, albo opracować własny szablon w zakresie graficznym oraz HTML, stylów CSS i/lub skryptów Javascript.

Znajomość języka programowania PHP czy generalnie programowania, nie jest konieczna do instalacji, dopasowania i administrowania Joomla!.

Nie pozwól, aby cokolwiek z tego, co przeczytałeś wyżej Cię zniechęciło. To jest Podręcznik Nowicjusza, z którego dowiesz się, co jest potrzebne, jeżeli tylko zainwestujesz trochę czasu w przeczytanie i zastosowanie tych pomysłów. A teraz, zaczynamy!


Zacznijmy od podstaw

Czas nauczyć się podstaw. W tej sekcji wszystkie instrukcje są zrozumiale wyjaśnione. Nie oczekujemy, że wiedziałeś cokolwiek o budowaniu stron, zanim zacząłeś naukę. Jednakże w krótkim czasie dowiesz się całkiem sporo. :-)

Zapoznaj się z Joomla! v 1.5 Quick Start Guide

Jeśli jeszcze tego nie uczyniłeś, zapoznaj się z poradnikiem Joomla 1.5. Szybki start Scribd, napisanym przez Kevina Hayne. Kiedy go przeczytasz, obejrzyj film video accompaniment nagrany przez Michaela Casha. To bardzo dobrze opracowany zestaw kursu i video. (wersja angielska: Joomla! v 1.5 Szybki start)

Nie ma konieczności, abyś w tym kursie budował krok po kroku stronę internetową dla fikcyjnej firmy. Na pierwszych stronach dowiesz się, jak skonfigurować środowisko lokalnego hosta na swoim komputerze, "szybko" dowiesz się, jak skonfigurować wszystkie rodzaje rozszerzeń, włączając w to komponenty, moduły i dodatki. Będziesz mógł nawet dokonać zmian w domyślnym szablonie. Kurs Joomla! v 1.5 Szybki start jest mocno zalecany dla wszystkich nowych użytkowników. W krótkim okresie czasu nauczysz się wystarczająco dużo, by zbudować prostą stronę opartą na Joomla!.

Specyfika języka

Zapoznaj się ze specyfiką języka Kilka ważnych pojęć oraz Joomla! Definicja rozszerzeń. Im lepiej go poznasz, tym łatwiej zrozumiesz niuanse systemu. Praktykuj te pojęcia, nawet w czasie jazdy samochodem do pracy „Hmm, Kategorie należą do sekcji.” To proste, ale ważne by dobrze rozumieć o czym mówimy. :P

Przejrzyj poradniki dla autorów i wydawców

Ci, którzy edytują i publikują artykuły na Twojej nowej stronie Joomla! będą także potrzebowali pomocy, aby zrozumieć, jak to się robi? Bardzo pomocne będą w tym zakresie dwa poniższe samouczki:

Masz ogólne pytania w sprawie Joomla! 1.5?

Zadawaj pytania na tym forum http://forum.joomla.pl/.

Administrowanie systemem

Administrowanie systemem jest bardzo ważną częścią skutecznego zarządzania stroną internetową. Dobrym pomysłem jest instalacja systemu Joomla! na serwerze lokalnym, a następnie przeniesienie go na serwer w sieci i nauczenie się, jak się wykonuje kopię bazy danych oraz jak się ją odtwarza. Znajomość tych procedur przed właściwym uruchomieniem strony da Ci pewność, że w przypadku niepowodzenia łatwo wrócisz do stanu wyjściowego. Posiadając tę umiejętność, będziesz poruszać się pewnie w dalszych etapach pracy.

Instalacja Joomla! na komputerze lokalnym

Najprostszą drogą do rozpoczęcia przygody z Joomla! jest zainstalowanie systemu na lokalnym komputerze. Najszybszym rozwiązaniem będzie pobranie pakietu JAMP, w którym znajdziesz zainstalowany Joomla! i będziesz mógł od razu rozpocząć pracę z Joomla! na swoim domowym komputerze. W pakiecie zainstalowano Joomla! 1.5 oraz Joomla! 1.6 - obie wersje są w języku polskim.

Innym rozwiązaniem jest instalacja XAMPP. Obejrzyj to wideo Jak zainstalować XAMPP i Joomla! 1.5, nagrane przez Andrewa Altamirano (slogen123). Autor pokazuje, jak załadować i zainstalować XAMPP jako serwer lokalny, a następnie jak zainstalować Joomla!.

Serwer lokalny to doskonały sposób nauczenia się, jak używać Joomla!, jak wypróbować rozszerzenia w środowisku testowym, zanim nie zostaną zainstalowane na czynnej stronie w sieci, a nawet dla pierwszego przetestowania aktualizacji. Od razu naucz się używać lokalnego hosta, to jest warte nakładu Twojego czasu.

Użycie podręcznika instalacji Joomla! v 1.5

Środowiska serwerów w sieci są różne. Sprawdź Podręcznik instalacji Joomla! 1.5, znajdziesz tam zestaw szczegółowych instrukcji instalacyjnych.

Wiedza o kopii zapasowej i odtwarzaniu witryny

Jak zrobić kopię bazy danych Joomla!? Jak ją odtworzyć? Częste wykonywanie kopii to dobry sposób na dobry sen w nocy. Obejrzyj to wideo Jak wykonać kopię bazy i ją odtworzyć za pomocą phpMyAdmin autorstwa kristofdb.

Jak odzyskać utracone hasło administratora

Wszystkich nas to spotkało, a niektórych nawet dziesiątki razy! Obejrzyj wideo Jamesa Williama Ramsaya zatytułowane Jak odzyskać hasło administratora za pomocą phpMyAdmin.

Pytania dotyczące instalacji?

Zadawaj pytania na tym forum Instalacja, aktualizacja, migracje

Najpierw korzystaj z pakietu podstawowego, potem instaluj rozszerzenia

Nowi użytkownicy Joomla! mają skłonność do instalowania wszystkiego, co tylko ciekawego znajdą w Katalogu rozszerzeń Joomla!, bo „fajnie wygląda”. Nie zawsze jest to dobry pomysł. Zanim dodasz jakiekolwiek rozszerzenie do swojej strony, spróbuj najpierw uzyskać, co się da, z podstawowej instalacji, z podstawowego kodu. Każde zainstalowane rozszerzenie komplikuje administrację i spowalnia stronę. Zainstalowane rozszerzenia trzeba systematycznie aktualizować, a aktualizacje mogą powodować spore problemy. Rozszerzenia są rzeczywiście czymś wspanialym, ale najpierw upewnij się, czy rzeczywiście ich potrzebujesz.

Odkryj możliwości podstawowego pakietu (kodu) Joomla!

Użycie Mootools

Jest wiele doskonałych rzeczy, które możesz zrobić z Mootools, będącego częścią Joomla! 1.5. Sprawdź te linki, aby dowiedzieć się, jak:

Ryzyko stosowania rozszerzeń dla Joomla! 1.5

Autorzy spoza zespołu Projektu Joomla! są osobiście odpowiedzialni za swoje rozszerzenia. Nikt - poza autorem - nie gwarantuje ani dobrej jakości kodu, ani publikowania uaktualnień. Jest wielu projektantów, którzy piszą kody doskonałej jakości. Ale wśród twórców rozszerzeń są przecież także i początkujący autorzy, niedoświadczeni projektanci.

Najlepiej stosować rozszerzenia na licencji GNU GPL, chociaż można także skorzystać z płatnych opracowań dla Joomla!. Weź jednak pod uwagę, że jeżeli zakupisz rozszerzenie i nie będziesz nim usatysfakcjonowany, nie uzyskasz, niestety, pomocy w tej sprawie w zespole projektantów Joomla!.

Pamiętaj, niezależne rozszerzenia instalujesz zawsze na własne ryzyko. Dowiedz się zatem czegoś o projektancie. Czy projektuje sam, czy z zespołem? Sprawdź historię jego rozszerzeń. Dowiedz się, czy wokół rozszerzenia skupiona jest jakaś społeczność?. Przejrzyj forum użytkowników.

Dołóżcie starań, by sprawdzić jakość rozszerzeń na Joomla! Extensions Directory.

Pytania?

Naucz się podstaw budowy szablonów dla Joomla!

Dla wielu wystarczą niewielkie zmiany w domyślnych szablonach Joomla!. Poniższe zasoby pomogą dowiedzieć się, jak takich niewielkich zmian dokonać.

Niewielkie zmiany w domyślnym szablonie

Stosowanie klas CSS z przyrostkiem

Kilka prostych zmian w szablonie możesz dokonać samodzielnie, aby osiągnąć taki wygląd, jak potrzebujesz. Pomocny będzie poniższy, prosty poradnik:

Szablon bez tabel

Jeżeli nie lubisz tabel na wygenerowanej stronie, zajrzyj do opracowania: Getting Started with Template Overrides Scribd wykonanego przez Wickrama Arachchi Vithanage Hashani Maduwanthi Weerarathna (Hashani).

Javascript w Twoim szablonie

Zainteresuj się: Jak dodać javascript do szablonu Scribd (opracował: Anner J. Bonilla (annerajb).

Problemy z instalacją szablonu?

Jeśli masz kłopoty z instalacją szablonu zajrzyj tu: Jak rozwiązać problem z instalacją szablonu Scribd (autor: Chad Windnagle (drmmr763)).

Pytania w sprawie szablonów?

Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek

Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek (ang. Search Engine Optimization) jest zespołem czynności prowadzących do podwyższenia pozycji Twojej strony internetowej w wyszukiwarkach. Dla niektórych to bardzo ważny czynnik podniesienia atrakcyjności strony dla odwiedzających ją internautów. Jednakże większość ekspertów zgadza się, że najlepszą metodą dla podniesienia rankingu jest merytoryczna zawartość. Jest jednak kilka rzeczy, które możesz zrobić, używając funkcjonalności Joomla! dla uzyskania lepszej pozycji w wyszukiwarkach. A oto kilka ważnych obszarów z tej dziedziny:

Konfiguracja i problemy z SEF URLs

Usuwanie WWW z nazwy Twojej domeny

Własna strona błędu 404

Pytania w sprawie SEO?

Zadawaj pytania w tej sprawie na tym forum: Administracja - ogólne

Pytania w sprawie SEO i SEF URL?

Przekształcenie istniejącej strony na Joomla!

Sprawdź Jak przekształcić istniejącą stronę internetową na witrynę Joomla!? - poradnik z instrukcjami krok po kroku.

Zadawanie pytań na forum

W którymś momencie swojej przygody z Joomla! poczułeś, że możesz zwrócić się do innych i zacząłeś używać forum. Oto kilka zaleceń, co do zasad których powinieneś być świadom:

  • Przede wszystkim, czy rzeczywiście czytałeś załączniki do naszego materiału. Jeśli nie, zrób to! Tylko Ty możesz sobie pomóc, czytając i ucząc się, ten materiał zawiera rozwiązanie.
  • Zanim wyślesz pytanie skorzystaj z opcji szukania. Dziewięć razy na dziesięć ktoś miał podobny problem do twojego. Jak się okazuje, wszyscy idziemy tą samą ścieżką.
  • Sprawdź także FAQ. Znajdziesz tam sporo przydatnego materiału. Bądź odpowiedzialny w przeszukaniu i przejrzeniu istniejącego już materiału, artykułując zrozumiale pytania, na które ochotnicy zdołają odpowiedzieć.
  • Bądź zrozumiały i konkretny w swojej prośbie o pomoc. Zapytania "To nie działa! Pomocy!" zwykle są ignorowane. Staraj się wyjaśnić wszystko, co doprowadziło do Twojego problemu. Wyjaśnij, czego problem dotyczy. Wyrażaj się jasno, jakich rezultatów oczekujesz. I podziękuj tym którzy zechcieli Ci pomóc.

Podziękowania dla naszych Współpracowników!

Większość tego materiału zostało napisane przez naszych współpracowników-ochotników. Szczere podziękowania za ich wkład w Joomla!.

Dziękujemy za wkład

» Stefan Wajda [zwiastun],