--=REKLAMA=--

Moduł w artykule

Z Joomla!WikiPL

Jednym z często zadawanych pytań jest "Jak mogę umieścić swoje moduły AdSense*, AdBrite*, i Paypal* wewnątrz artykułu w Joomla! 1.5?"

Weźmiemy jako przykład moduł Google Adsense z Joomlaspan. Można go umieścić w jakiejś standardowej, zaprojektowanej w szablonie pozycji modułu, ale nie w artykule. Ten poradnik objaśni, jak umieścić ten i dowolny inny moduł w artykule w Joomla! 1.5.

Krok 1: Utwórz kopię modułu, którą umieścisz w artykule

15 utworz kopie modulu.png

Rozszerzenia → Moduły. Zaznacz pole wyboru przy nazwie modułu, a następnie naciśnij przycisk "Kopiuj" w przyborniku w prawym górnym rogu ekranu.

Za chwilę kopia znajdzie się na liście modułów poniżej oryginału, będzie nazwana "Kopia z...". Kopia będzie umieszczona w tej samej pozycji co oryginał, ale będzie nieopublikowana.

Krok 2: Otwórz edytor skopiowanego modułu

Teraz kliknij nazwę kopii modułu (Kopia z ...).

Krok 3: Zmień "pozycję modułu"

15 Modyfikacja pozycji modulu.png

Przejdź do opcji Pozycja modułu po lewej stronie ekranu. Masz tutaj rozwijaną listę możliwości, ale projektanci ukryli tutaj potężniejsze narzędzie - to jest lista "edytowalna". Spójrz na ilustrację po prawej stronie, by mieć jasność o co chodzi. Widzisz? Czytaj dalej...

Wyedytujmy nazwę pozycji i stwórzmy nową unikalną nazwę, przeznaczoną tylko do zastosowania w artykule, inną od umieszczonych w szablonie. Nie klikaj strzałki, ale bezpośrednio w w polu tekstowym. Usuń jego treść klawiszem [Delete] albo [Backspace], a następnie wpisz nową nazwę, np. atykul_adsense125 (możesz stosować takie nazwy, jakie chcesz, ale warto korzystać z jakiejś konwencji, w naszej konwencji mamy informację, że jest to pozycja przeznaczona do umieszczania w artykułach reklam AdSense o rozmiarach 125x125px).

Teraz spójrz na następną ilustrację poniżej. Po ustaleniu innych właściwości naciśnij przycisk Zapisz w przyborniku, aby zachować zmian. Moduł zostanie zapisany w nowo utworzonej pozycji. Ponieważ to jest własna pozycja, nie będzie ona widoczna na stronie frontowej. Taki był właśnie nasz cel - chcemy, by pozycja modułu była widoczna tylko w artykułach, i tylko w tych, w których ją umieścimy. Zobacz przykładowe ogłoszenie po prawej stronie.

15 edycja pozycji modulu.png

Krok 4: Przejdź do menedżera dodatków

15 Zmiana parametrow wpinacza modulow.png

Przejdź na stronę Rozszerzenia → Dodatki. Odszukaj dodatek nazwany Artykuły - Wpinacz modułów [Content - Load Module]. Otwórz go. Po prawej stronie znajduje się rozwijana lista wyboru. Kliknij strzałkę i zaznacz Czysty kod jak widzisz na kolejnej ilustracji.

Krok 5. Krok 6, krok 7...

Otwórz artykuł, w którym chcesz wyświetlać ten moduł. W wybranym miejscu wpisz:

{loadposition pozycjamodułu}

gdzie:

  • loadposition - to polecenie nakazujące umieszczenie modułów ze wskazanej pozycji
  • pozycjamodułu - to nazwa pozycji, którą stworzyliśmy w kroku 3.

15 kod loadposition w artykule.png

Jak widać na ilustracji, zmieniamy tylko tekst niebieski, czerwony pozostawiamy bez zmian.

Jedna uwaga na koniec: Nie stosuj standardowych pozycji, takich jak "left", "right" czy "user1". Mogą one wczytać wszystkie moduły z tych pozycji do artykułu, a ponadto mogą się nie wyświetlać.

Od teraz możesz umieszczać moduły w dowolnych artykułach. Jeśli napotkasz jakieś problemy, napisz - postaramy się pomóc.

Przykład drugi: Wpinacz modułów w Joomla 1.0

Pozycje treści w Joomla! udostępniane są użytkownikom poprzez pozycje menu oraz pozycje modułów. Pozycje menu wywołują główną treść strony. Pozycje modułów - treści towarzyszące.

Bywa, że w treści głównej chcemy odwołać się do treści towarzyszących - opublikować moduł. Uzyskanie takiego efektu jest niezwykle proste dzięki botowi nazwanemu Wpinacz modułów [LoadPositonModule], umieszczonemu w standardowym wydaniu Joomla!.

Stosowanie

  • Wpisz w artykule w miejscu, w którym chcesz umieścić moduł {mosloadposition nazwa_pozycji}. Argument nazwa_pozycji to pozycja dla modułów zdefiniowana w menedżerze pozycji: Witryna ⇒ Szata graficzna ⇒ Pozycje modułów [Site ⇒ Templates ⇒ Modules Positions].
  • W menedżerze modułów przypisz do nazwa_pozycji moduły, które chcesz opublikować w artykule.

Publikacja

Aby bot spełniał swe funkcje, musi być opublikowany, czyli włączony.

Instalator Joomla! standardowo włącza ten dodatek oraz ustawia domyślne wartości jego parametrów. Szczegółów opisujące bota (nazwa, kolejność…) nie ma potrzeby modyfikować. Rozważyć natomiast trzeba wybór szablonu prezentacji - stylu wyświetlania. Style prezentacji

Parametry dodatku umożliwiają wstawienie modułu z zastosowaniem jednego z poniższych stylów:

  • W komórkach tabeli jednowierszowej: każdy moduł zostanie wyświetlony w jednej komórce tabeli,
  • W rzędach jednokolumnowej tabeli: moduły będą wyświetlone jeden pod drugim, każdy w jednej komórce tabeli,
  • W jednym bloku (div): wszystkie moduły zostaną objęte jednym znacznikiem div,
  • W wielu blokach (div): każdy moduł zostanie umieszczony wewnątrz odrębnego elementu div,
  • Bez formatowania: w artykule zostanie umieszczony tylko czysty, wynikowy kod modułów.

Dziękujemy za wkład

» Stefan Wajda [zwiastun],