--=REKLAMA=--

Joomla 1.5. Szybki start/Pierwszy artykuł

Z Joomla!WikiPL

W Joomla! możemy od razu skupić się na tworzeniu i publikowaniu treści witryny.

Jedną z najważniejszych części strony internetowej są artykuły. Teraz, skoro mamy czystą instalację witryny, dodajmy do niej jakieś artykuły!

 1. Wpisz w pasku adresu przeglądarki http://localhost/joomla15/administrator i zaloguj się na konto użytkownika admin oraz hasło podane podczas instalacji. Oczywiście, jeśli jesteś zalogowany, nie musisz się ponownie logować.
 2. Na stronie startowej naciśnij ikonę skrótu Dodaj artykuł:

  15 short icon add article.png

  Możesz również wybrać z menu zaplecza pozycję Artykuły -> Artykuły wszystkie, a następnie w przyborniku kliknąć ikonę Utwórz [New]. Jak widzisz - pierwszy sposób prowadzi do celu o wiele szybciej, ale i z drugiego nieraz będziesz korzystać.

  15 pierwszy artykul.png
 3. Nadaj artykułowi jakiś atrakcyjny tytuł - wcale nie musi to być sztampowe O firmie, niech będzie np. Tradycje w kapeluszach'.
 4. W polu Alias wpisz ponownie tytuł, ale tylko małymi literami, bez polskich znaków, łącząc wyrazy dywizami: tradycje-w-kapeluszach. Zastępcza nazwa artykułu wykorzystywana jest w Joomla 1.5 do generowania prostych adresów stron.
 5. Dla własności Strona startowa ustal tymczasem opcję Tak, co spowoduje, że artykuł będzie widoczny w przeglądzie artykułów na stronie otwierającej witrynę. Dla własności Opublikowane pozostaw zaznaczoną opcję Tak.
 6. Zaznaczoną na listach Sekcja i Kategoria pozycję Nieprzypisany pozostaw bez zmian. Czym są sekcje i kategorie dowiesz się z dalszej części poradnika.
 7. Wpisz tekst artykułu. Edytor artykułu jest zbliżony swoim wyglądem do znanego Ci edytora MS Word lub OO Writer. Jest w nim znacznie mniej narzędzi edytorskich, ale wystarczająco dużo, by nie tylko napisać, ale i sformatować oraz zilustrować artykuł. Aby:
  • utworzyć nowy akapit - naciśnij klawisz Enter,
  • wypunktować lub ponumerować listę - zaznacz linie zawierające jej elementy i wybierz spośród ikon edytora Punktowanie lub Numerowanie,
  • umieścić w artykule śródtytuł, ustaw kursor w linii, która ma być śródtytułem, a następnie z listy rozwijanej Formatowanie wybierz pozycję Nagłówek 4 lub niższy.
 8. Możesz sprawdzić, jak artykuł będzie się prezentować w witrynie. Po prostu naciśnij w przyborniku ikonę Podgląd [Preview].
 9. Poleć zapamiętanie artykułu w bazie danych - w przyborniku naciśnij ikonę Zapisz [Save].
 10. Obejrzyj rezultat na witrynie.
  15 pierwszy artykul front.png


Dziękujemy za wkład

» Stefan Wajda [zwiastun],