--=REKLAMA=--

Joomla 1.5. Szybki start/Menu

Z Joomla!WikiPL

Dobrą witryną jest taka, która posiada prosty, przejrzysty i spójny system nawigacji, zapewniający odwiedzającym łatwy i szybki dostęp do wszystkich treści i funkcji. Joomla! ma wbudowany system zarządzania pozycjami menu. Jest on skonstruowany wokół trzech typów informacji w Joomla! — komponentów, modułów i dodatków. Główną treść stron w Joomla! dostarczają komponenty, a umieszczanie treści komponentów na stronie sterowane jest przez pozycje menu. Jeśli spojrzysz teraz na stronę frontową swojej witryny, zobaczysz jedynie artykuły opublikowane na stronie frontowej. Informacje kontaktowe, zakładki, kanały informacyjne i artykuły nieopublikowane na stronie frontowej nie są widoczne. Dzieje się tak, ponieważ na jednej stronie w tym samym czasie może być wyświetlana treść z jednego komponentu. Dodajmy teraz skonfigurowane już komponenty.

 1. Najpierw, przejdź do http://localhost/joomla15/administrator i zaloguj się na konto użytkownika admin oraz hasło podane podczas instalacji. Oczywiście, jeśli jesteś już zalogowany, nie musisz się logować ponownie.
 2. Na stronie startowej zaplecza kliknij ikonę skrótu Menu albo wybierz z górnego menu pozycję Menu -> Projektant menu.

  15 menu projektant 01.png

 3. Przejdziesz na stronę menedżera menu. W Joomla! możesz stworzyć tyle menu, ile potrzebujesz. Ale domyślnie założone jest tylko jedno główne menu witryny. Jak widać - instalator użył angielskiej nazwy Main menu:

  15 menu projektant 02.png

 4. Kliknij tę nazwę, aby ją zmienić na polską:
 5. W edytorze menu zmień angielskie wpisy na własne, np.
  • Unikalna nazwa: pozostaw ją bez zmian - jest używana tylko na stronach zaplecza i przez system. Dokładnie do takiej - wywodzącej się z języka angielskiego nazwy głównego menu witryny odwołują się niekiedy dodatkowo instalowane rozszerzenia. Zmiana mogłaby więc spowodować niepotrzebne i nieprzewidziane komplikacje.
  • Tytuł: możesz nazwać swoje główne menu dowolnie, np. Spis treści czy Główne menu. Ten tytuł wyświetlany jest jedynie na stronach zaplecza administracyjnego.
  • Opis: zmień angielski tekst na Główne menu witryny czy Główne menu nawigacyjne. Ten opis nie jest nigdzie wyświetlany, służy jedynie administratorom

   15 menu projektant 04.png

 6. Naciśnij w przyborniku ikonę Zapisz, aby zachować nowe ustawienia i sprawdź efekt w menu zaplecza:

  15 menu projektant 03.png

 7. Jak widać, nazwa głównego menu została zmieniona. Gdy jednak spojrzysz na stronę startową witryny, okaże się, że nadal wyświetlana jest tam nazwa angielska:

  15 menu projektant 05.png

  Menu wyświetlane są w modułach. Kiedy sami tworzymy nowe menu, automatycznie tworzony jest również wyświetlający je moduł. Modułowi nadawana jest taka sama nazwa jak tytuł menu. Przed chwilą zmieniliśmy wprawdzie tytuł istniejącego standardowego menu, ale nazwa wyświetlającego je modułu nie została zmieniona. Aby to zrobić:
 8. W menu zaplecza wybierz pozycję Rozszerzenia - > Moduły.

  15 menu projektant 06.png

 9. Przejdziesz na stronę menedżera modułów. Aktualnie znajduje się tam tylko jeden moduł - Main menu:

  15 menu projektant 07.png

 10. Naciśnij nazwę modułu, by otworzyć edytor jego własności. W edytorze zmień angielską nazwę na polską, najlepiej dokładnie taką samą, jak nazwa wyświetlanego menu: Spis treści

  15 menu projektant 08.png

 11. Naciśnij w przyborniku Zapisz i sprawdź efekt na witrynie. Nazwa modułu została zmieniona:

  15 menu projektant 09.png


Dziękujemy za wkład

» Stefan Wajda [zwiastun],