--=REKLAMA=--

Joomla!WikiPL

Wikiedytor

Z Joomla!WikiPL

Wikiedytor

Klikając na przycisk edytuj nad artykułem, ujrzysz Wikiedytor, a w nim - o ile istnieje - tekst źródłowy artykułu (2).

Nad tekstem znajduje się pasek przycisków (1) zawierający najczęściej używane wstawiane elementy (link, grafika, podpis itp.).

Na dole, pod uwagą dotyczącą praw autorskich, znajdują się trzy pola (3).

  • Opis zmian: służy do zamieszczenia krótkiej informacji o dokonanych zmianach. Za dobry opis wystarczą niekiedy trzy-cztery wyrazy podsumowania. Zachęcamy Cię do używania tego pola, ponieważ pomaga nam to śledzić historię artykułu.

Jeśli jesteś zalogowanym użytkownikiem, masz do dyspozycji dwie opcje:

  • To jest drobna zmiana: umożliwia oznaczenie drobnych poprawek, np. ortograficznych, stylistycznych, które nie zmieniają sensu artykułu. Edycje zaznaczone jako drobne mogą być chowane w listach typu Ostatnie zmiany, dzięki czemu służą przejrzystości Joomla!WikiPL. Zaznaczanie poważnych zmian jako "drobnych" jest uważane za nieodpowiednie zachowanie, jako że myli innych użytkowników.
  • Obserwuj tę stronę: powoduje dodanie strony do listy obserwowanych stron, w której pokazane jest, kiedy i przez kogo były ostatnio edytowane interesujące nas strony.

Poniżej znajdują się trzy przyciski (4)

  • Zapisz: powoduje natychmiastowe zapisanie aktualnej postaci artykułu - zmiany są natychmiast widoczne dla wszystkich, nie jest konieczne potwierdzenie ani akceptacja żadnego z administratorów. Daje to użytkownikom dużą swobodę, lecz nie należy jej nadużywać. Nowi użytkownicy mają tendencję do klikania na ten przycisk bez zastanowienia, potem kilka razy poprawiają błędy i w efekcie produkują mnóstwo edycji. Dużo lepiej jest używać przycisku
  • Podgląd: pokazuje artykuł w takiej postaci, jaką osiągnie po zapisie. Można łatwo i na spokojnie wyłapać wszystkie usterki.
  • Podgląd zmian: pokazuje w przejrzysty sposób, co dodaliśmy, usunęliśmy i zmieniliśmy w artykule w porównaniu do ostatniej zapisanej wersji. Przycisk szczególnie przydatny w trakcie długiego edytowania artykułu.