--=REKLAMA=--

Joomla!WikiPL

Strony dyskusji

Z Joomla!WikiPL

Strony dyskusji służą głównie wyjaśnianiu kontrowersji powstających w czasie pisania materiałów. Do każdego materiału jest automatycznie dołączana strona dyskusji, do której prowadzi link dyskusja w rozwijalnym menu Działania widocznym w prawym narożniku. Strony dyskusyjne edytuje się tak samo jak normalne strony. Ze strony dyskusyjnej można zawsze szybko wrócić do artykułu, z którym jest związana, klikając na link artykuł.

Joomla!WikiPL nie jest jednak forum dyskusyjnym. Strony dyskusyjne powinny służyć wyłącznie do wyjaśniania kontrowersji oraz problemów związanych z edycją haseł. Pytania do autora, umieszczanie tekstów propozycji zmian, a także wszelkie komentarze, sugestie i uwagi są tu jak najbardziej na miejscu, o ile dotyczą tekstu dyskutowanego hasła.

Osobista strona dyskusji

Oprócz stron dyskusyjnych dołączanych do każdego hasła, każda zarejestrowana osoba ma dostęp do swojej osobistej strony dyskusyjnej, która może służyć do komunikowania się z innymi użytkownikami. Ma ona jedną szczególną cechę - jeśli ktoś umieści na niej nowy wpis, na górze strony jej właściciela pojawi się kolorowa ramka z informacją o tym i linkiem do strony dyskusji.

Zasady

Jakkolwiek na stronach dyskusyjnych można pisać swobodniej niż na głównych stronach nie należy z nich korzystać jak ze swoistego czatu. Pisząc tu należy też przestrzegać ogólnych zasad Wikietykiety.

Istnieją też niepisane obyczaje na tych stronach. Należą do nich:

  • zapełnianie stron od góry do dołu - t.j. swoje komentarze należy zawsze dodawać na koniec innych wpisów. Dzięki temu łatwiej jest podążać za wątkiem dyskusji.
  • podpisywanie swoich komentarzy - ułatwia to "mechanizm tyld". Jeśli jesteś zalogowany i na końcu tekstu napiszesz trzy tyldy (~~~) to zostaną one automatycznie zamienione w link do Twojej strony osobistej; jeśli wpiszesz cztery (~~~~), to oprócz tego linku pojawi się też data i czas (ułatwia to śledzenie wielowątkowych lub długotrwałych dyskusji)
  • kasowanie własnych, krzywdzących innych wypowiedzi i jednocześnie nie kasowanie wypowiedzi innych.

Archiwizacja

Po pewnym czasie dyskusja na danej stronie może dojść do takiego punktu, że dany temat został wyczerpany i jest mało prawdopodobne, żeby ktoś jeszcze coś dodał do dyskusji. Wówczas można ten fragment dyskusji przenieść do pewnego rodzaju archiwum.

Zwykle robi sie to przez utworzenie podstrony, czyli dodanie do tytułu strony, którą chcemy archiwizować ciągu /archiwum.

Przykład:
Przypuśćmy, że Jadwiga chce przenieść część swojej strony dyskusji do archiwum. Jej strona dyskusji nosi tytuł Dyskusja użytkownika:Jadwiga. Tworzy więc ona nową stronę: Dyskusja użytkownika:Jadwiga/archiwum i przenosi tam (tzn. wkleja w archiwum a usuwa ze strony dyskusji) odpowiedni fragment tekstu.
Uwaga:
Na stronie, z której usuwamy treść należy zawsze umieścić link do archiwum. I odwrotnie - w archiwum powinien być link do strony, z której pochodzi treść.

Nowe wątki

W niektórych skórkach (ang. skins) obok linku dyskusja znajduje się symbol plusa (+), który służy do dodawania nowych wątków na stronach dyskusji. Po kliknięciu plusa pojawia się strona edycji, na której należy wpisać Temat i treść wiadomości. Użycie tej opcji daje efekt identyczny do ręcznego wpisania:

== Temat ==

treść