--=REKLAMA=--

Joomla!WikiPL

Kategorie

Z Joomla!WikiPL

Co to są kategorie?

Aby uporządkować zawartość Joomla!WikiPL, stosujemy system kategorii. Kategorie to kolekcje gromadzone w oparciu o wspólne kryterium, np. ze względu na temat czy adresata. Można je znaleźć w przestrzeni nazw Kategoria, składającej się ze stron, z których każda odpowiada danej kategorii. Do kategorii można przypisywać nie tylko strony - artykuły, ale też kategorie, tworząc wielopiętrową hierarchię kategorii. Każdy artykuł i kategoria mogą być przypisane do wielu kategorii.

Oprogramowanie MediaWiki, które obsługuje Joomla!WikiPL posiada wbudowany mechanizm automatycznego tworzenia list i zestawień artykułów uporządkowanych w kategorie.

Strony kategorii są pod pewnymi względami takie same jak inne strony w Joomla!WikiPL, można ją edytować i dodawać do nich tekst. Różnica polega przede wszystkim na tym, że po wyświetleniu, w ich końcowej części znajdzie się automatycznie wygenerowane zestawienie stron/artykułów należących do tej kategorii. Lista istniejących kategorii jest dostępna w Specjalna:Kategorie.

Kategorie główne

Każdy umieszczony na Joomla!WikiPL artykuł, poradnik, materiał powinien być przypisany co najmniej do jednej kategorii Poniżej przedstawiona jest hierarchia kategorii najwyższego poziomu.

Najwyższy poziom

Nadrzędna dla wszystkich innych kategoria została nazwana Najwyższy poziom. Przypisane są do niej cztery kategorie główne:

Kategoria:Profile

Każdy albo prawie każdy artykuł czy poradnik może mieć konkretnego adresata lub adresatów: twórcę treści witryny, administratora czy np. projektanta szaty graficznej. Pogrupowanie artykułów i poradników według profilu adresata pozwoli użytkownikom docierać szybciej do interesujących ich treści, a autorom i tłumaczom skupiać się na potrzebach adresatów. W tej kategorii wyodrębnimy docelowo kilka podkategorii:

  • Nowicjusze - materiały dla początkujących użytkowników
  • Twórcy treści - materiały dla autorów, redaktorów i wydawców
  • Administratorzy - materiały dla operatorów zarządzających Joomla!
  • Projektanci - materiały dla osób zajmujących się projektowaniem witryn internetowych
  • Producenci witryn - materiały dla osób zarządzających projektami witryn
  • Programiści - materiały związane z programowaniem dla Joomla!
  • Dokumentaliści - materiały dla osób zajmujących się opracowaniem dokumentacji, pisaniem instrukcji, poradników
  • Tłumacze - materiały dla osób zajmujących się tłumaczeniem Joomla! i rozszerzeń oraz pomocy podręcznej i dokumentacji
  • Trenerzy - materiały dla osób prowadzących szkolenia dla użytkowników Joomla!
  • Testerzy - materiały dla osób przeprowadzających testy Joomla i rozszerzeń Joomla!

Kategoria:Joomla!

Kategoria Joomla! - grupuje materiały uporządkowane w podkategoriach według zadań związanych ze stosowaniem Joomla:

Kategoria:Projekty

Projekty - porządkuje materiały według kryterium zadań realizowanych przez społeczność Joomla!WikiPL, np.:

  • Ekrany pomocy - projekt, którego celem jest opracowanie nowego systemu pomocy,
  • Rozszerzenia - projekt, którego celem jest opracowanie instrukcji obsługi komponentów, modułów, dodatków
  • Często zadawane pytania - projekt, którego celem jest opracowanie zestawu odpowiedzi na często zadawane pytania
  • Sztuczki i kruczki - projekt, którego celem jest zebranie rozwiązań różnych problemów, zrealizowanych w wyniku modyfikacji kodu, a nie instalacji rozszerzeń.

Kategoria:Meta-strony Joomla!WikiPL

Meta-strony Joomla!WikiPL - grupuje materiały o tej wiki - informacje o witrynie, pomoc, zasady posługiwania się, materiały organizacyjne

  • Informacje Joomla!WikiPL - informacje o Joomla!WikiPL
  • Pomoc Joomla!WikiPL - pomoc dla operatorów wiki - autorów, redaktorów, administratorów
  • Zasady i zalecenia - materiały prezentujące ogólne zasady posługiwania się wiki i zalecenia dla autorów, redaktorów, administratorów
  • Poczekalnia - materiały wymagające opracowania, dopracowania, tłumaczenia, uzupełnienia, poprawienia, integracji, przeznaczone do usunięcia
  • Kawiarenka - strony, na których prowadzone są dyskusje nad różnymi aspektami funkcjonowania Joomla!WikiPL
  • Wyróżnienia artykułów - strony z zestawieniami wyróżnionych artykułów, regulaminami, propozycjami i procedurami glosowań nad wyróżnieniami


Kategoryzacja - przypisywanie do kategorii

Jak umieścić stronę w kategorii?

Postępujemy trochę na opak - nie umieszczamy stron w kategorii, ale kategorie na stronach. W artykule lub w kategorii (pamiętamy, że to też artykuł) wpisujemy:

[[Kategoria:Nazwa kategorii]]

Natychmiast po zapisaniu artykuł lub kategoria zostaną umieszczone w kategorii Nazwa kategorii, nawet wówczas, gdy taka kategoria "nie istnieje" - po prostu zostanie utworzona automatycznie. Na przykład wpisanie:

[[Kategoria:Administratorzy]]

spowoduje, że artykuł zostanie natychmiast dodany do kategorii Administratorzy. Teraz strona, do której dodałeś kategorię, będzie widoczna w spisie alfabetycznym pod literą, na którą zaczyna się jej tytuł (czyli Joomla! znajdzie się pod J).

Kategorie, do których strona należy, wyświetlane są w lewym dolnym rogu każdej strony. Ich nazwy poprzedzone są odnośnikiem Kategoria:, który prowadzi do zestawienia wszystkich kategorii. Odnośniki do kategorii są niebieskie lub czerwone, zależnie od tego, czy zapiszemy stronę zawierającą zestawienie pozycji w kategorii.

Kategorie możemy wprawdzie umieszczać w dowolnych miejscach artykułu, ale - dla porządku - sekcję z kategoriami umieszczamy na końcu strony. Wokół dwukropka nie powinno być odstępów. Ponadto - ze względów estetycznych wyraz Kategoria i wyraz rozpoczynający nazwę kategorii zaczynamy wielką literą,

  • [[Kategoria:Nazwa kategorii]] - dobrze
  • [[Kategoria:nazwa kategorii]] - źle
  • [[Kategoria: nazwa kategorii]] - źle

Między właściwym (widocznym dla czytelnika) tekstem artykułu a oznaczeniem kategorii powinny być dwa wiersze przerwy.

Ponieważ kolejność, w jakiej wpiszemy kategorie na stronie, jest kolejnością, w jakiej zostaną one pokazane, zaleca się więc wpisywanie kategorii w kolejności alfabetycznej. Dodając kilka kategorii, wpisujemy każdą w osobnym wierszu - poprawia to czytelność.

Reguły umieszczania w kategoriach

Jeśli stworzyłeś lub planujesz stworzyć artykuł albo po prostu trafiłeś na stronę bez przydzielonej kategorii, powinieneś dodać ją do którejś z już istniejących kategorii, a niekiedy nawet utworzyć nową. Kategorie służą kategoryzacji, czyli logicznemu grupowaniu oraz porządkowaniu stron. Jeśli strona zawiera podstawowe wskazówki dla rozpoczynających przygodę z Joomla!, to powinna się znaleźć w jednej z podkategorii kategorii Nowicjusze, a ponieważ wskazówki te zawsze dotyczą jakiegoś tematu, np. instalacji, to powinna być umieszczona w kategorii Instalacje.

Taki ogólny podział na kategorie powodowałby wrzucenie wszystkich stron do jednego z dwóch (lub większej ilości) worków - strony dla nowicjuszy w jednym, dla administratorów w drugim, tematy w trzecim. Czasem jednak zdarza się tak, że kilka stron z różnych kategorii ma jakiś punkt wspólny, np. strony na temat instalacji Joomla!, przeznaczone dla nowicjuszy, mają wiele wspólnego ze stronami na temat instalacji rozszerzeń. A te strony znajdą się raczej w kategorii przeznaczonych dla administratorów. Użytecznym rozwiązaniem jest w takim przypadku utworzenie, jeśli nie istnieje, nowej kategorii, w której znajdą się strony tematycznie pokrewne.

Oto kilka zasad, którymi proponujemy się kierować.

Przypisz co najmniej do jednej kategorii 
Każdy artykuł powinien być przypisany co najmniej do jednej kategorii. Jeśli masz problem z ustaleniem, jaką kategorią oznaczyć artykuł, przypisz go przynajmniej do jednej z kategorii głównych.
Wybieraj kategorie spośród istniejących 
Wprawdzie możesz ustalić dowolną nową nazwę kategorii i tym samym stworzyć nową kategorię, ale mnożenie kategorii może stać się równie dobrze przyczyną bałaganu, jak ich zupełny brak. Zanim wiec dodasz artykuł do jakiejś kategorii, zastanów się, do której z istniejących kategorii będzie pasować najbardziej.
Dobieraj najbardziej specyficzne kategorie 
Starajmy się umieszczać artykuły były w tak specyficznych kategoriach, jak to tylko możliwe. Jeśli piszesz o obsłudze modułu, to nie umieszczaj artykułu w Kategoria:Rozszerzenia, ale raczej w Kategoria:Moduły, a jeszcze lepiej w Kategoria:Moduły witryny 1.5. Aby znaleźć najbardziej szczegółową kategorię, najlepiej zajrzeć od kategorii ogólniejszej i w niej rozpocząć szukanie.
Tylko w jednej kategorii szczegółowej 
Jeśli znajdziesz odpowiednie bardziej szczegółowe kategorie niż kategorie ogólniejsze, umieść artykuł tylko w tych najwęższych kategoriach szczegółowych - nie wstawiaj kategorii nadrzędnych. Kategorie bardziej szczegółowe są podkategoriami ogólniejszych, więc umieszczenie artykułu w szczegółowej kategorii spowoduje równoczesne umieszczenie go w kategorii ogólniejszej.

Artykuł główny

Zalecane jest umieszczanie w opisie kategorii odnośnika do głównego artykułu tej kategorii. Robimy to po to, by użytkownik, który chce dotrzeć do hasła ogólnego (np. Instalacje, nie musiał przeglądać alfabetycznej listy wszystkich artykułów w danej kategorii (np. Instalacje).

Artykuł główny ma przeważnie dokładnie taką samą nazwę, jak kategoria, w której się znajduje, np.

Instalacje jest artykułem głównym kategorii Kategoria:Instalacje

Aby dodać informacje o artykule głównym, otwórz okno edycji kategorii i wpisz (zaraz pod ewentualnymi oznaczeniami kategorii do których ona należy):

'''Artykuł główny:''' [[nazwa artykułu]]

Sortowanie wewnątrz kategorii

Materiały wewnątrz kategorii sortowane są według tytułu w porządku alfabetycznym. Nie zawsze jednak sortowanie według tytułu jest pożądane. Jeśli w danej kategorii nazwy wielu haseł zaczynają się podobnie, to zbiją się one w jedną grupę - np. w Kategoria:Moduły witryny 1.5. Pożądaną sytuacją jest raczej, by artykuły były uporządkowane według nazw modułów, a więc np. żeby Moduł witryny - Nowości występował pod literą N, a nie M.

Aby wymusić inną kolejność sortowania, wpisujemy:

[[Kategoria:Nazwa kategorii|tekst według którego artykuł ma być sortowany]].

Po pionowej kresce ustalamy nową nazwę hasła, która będzie używana do sortowania, np.:

[[Kategoria:Moduły witryny 1.5|Nowości]]

Możemy nawet ustalić więcej niż pierwsze kryterium sortowania, wpisując kolejne po przecinku:

[[Kategoria:Administratorzy|Sondy, Pozycja menu]]

Gdy hasło należy do wielu kategorii, przy sortowaniu można użyć znacznika {{DEFAULTSORT:}}.

Na przykład zamiast pisać:

[[Kategoria:Moduły witryny 1.5|Nowości]]
[[Kategoria:Nowicjusze|Nowości]]
[[Kategoria:Szablony|Nowości]]

Można użyć znacznika {{DEFAULTSORT:}} dla sortowania według podanego kryterium:

{{DEFAULTSORT:Nowości}}
[[Kategoria:Moduły witryny 1.5]]
[[Kategoria:Nowicjusze]]
[[Kategoria:Szablony]]

wówczas hasło Nowości we wszystkich tych kategoriach widoczne będzie pod literą "N".

Zobacz też