--=REKLAMA=--

Joom!Fish/Wielojęzyczna witryna

Z Joomla!WikiPL

< Spis treści

Internauci mówią wszystkimi językami świata. Jeśli prowadzisz wartościową witrynę - a kto nie prowadzi! - możesz podnieść znacznie jej walory, zapewniając możliwość przeglądania i rozumienia treści stron nie tylko rodakom władającym Twoim językiem, ale osobom posługującym się innymi językami - angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim - jakimkolwiek innym niż Twój ojczysty. Tworzenie serwisów wielojęzycznych umożliwia bezkonkurencyjny pakiet rozszerzeń Joom!Fish, na który składa się komponent, moduł wyboru języka witryny, moduły zaplecza, wspomagające administrację oraz kilka dodatków. Oprócz wersji podstawowej udostępnianej bezpłatnie można skorzystać za niewielką opłatą klubową z rozszerzeń wzbogacających użyteczność rozszerzenia, m.in. o możliwość tłumaczenia za pomocą narzędzi dostępnych na stronach witryny (standardowo tłumacze muszą uzyskać dostęp do zaplecza).

Projektanci

Joom!Fish jest przede wszystkim dziełem kilkuosobowego zespołu, któremu przewodzi niemiecki programista Alex Kempkens, a jego trzon stanowią projektant Geraint Edwards z płn. Walii, projektant, tester i autor dokumentacji Ivo Apostolov z Sofii oraz Holender Robin Muilwijk - programista i tester.

Nazwa

Alex Kempkens, twórca i lider projektu, sięgającego swymi początkami czasów Mambo, nazwą komponentu nawiązał do powieści Adama Douglasa „Autostopem po galaktyce”, w której Babel Fish pełniła obowiązki tłumacza. Takie samo jest źródło nazwy programu BabelFish, udostępnianego przez firmę AltaVista (obecnie własność Yahoo!). Joom!Fish nie jest jednak, jak BabelFish, automatycznym tłumaczem treści.

Czym jest Joom!Fish?

Joom!Fish nie jest automatycznym tłumaczem. Joom!Fish jest zestawem rozszerzeń Joomla! spełniającym dwa zadania:

  • ułatwia tłumaczenie materiałów i zarządzanie przekładami,
  • obsługuje prezentację treści witryny w wielu językach.

Główne cechy Joom!Fish

  • obsługa nieograniczonej ilości języków,
  • obsługa tłumaczenia wszystkich treści witryny - statycznych i dynamicznych
  • podgląd stanu przekładów na liście tłumaczeń
  • obsługa wyboru języka prezentacji treści
  • obsługa wszystkich standardowych składników Joomla!
  • obsługa rozszerzeń innych projektantów.


Dziękujemy za wkład

» Stefan Wajda [zwiastun],