--=REKLAMA=--

Jak zainstalować szablon?

Z Joomla!WikiPL

Jak zainstalować szablon?

Instalacja przez panel administracyjny (z plików pakietu instalacyjnego).

Zaloguj się na zaplecze swojej witryny (www.witryna.roz/administrator/)

Wybierz z menu pozycję: Rozszerzenia -> Instalator (Extensions -> Install/Uninstall)

Tpl tut instal tpl.png

Znajdziesz się na stronie "Instalatora rozszerzeń"

Można tutaj instalować: szablony, dodatki, moduły, komponenty i języki. Masz trzy opcje:

  • Wczytaj paczkę [Upload Package File] - (zaznaczasz pakiet instalacyjny na swoim komputerze, wczytujesz i instalujesz go).
  • Instaluj z katalogu [Install from Directory] - (rozpakowane archiwum umieszczasz wcześniej na serwerze, tu wskazujesz ścieżkę do katalogu z plikami i instalujesz).
  • Instaluj z Sieci [Install from URL] - (wpisujesz adres pakietu instalacyjnego, a następnie instalujesz).

Tutaj wybierzemy pierwszą z metod: Wczytaj paczkę. Odszukaj i zaznacz plik pakietu instalacyjnego na swoim komputerze. Naciśnij przycisk "Wczytaj & zainstaluj".

Tpl tut instal tpl 2.png

Jeśli pakiet jest poprawny, po chwili wyświetli się komunikat o pomyślnej instalacji i ewentualnie - poniżej- informacje o zainstalowanym szablonie.

Tpl tut instal tpl 3.png


Instalacja przez FTP (rozpakowanego pakietu szablonu).

Joomla! nie rejestruje w bazie danych zainstalowanych szablonów, toteż szablony można instalować przez FTP.

Po połączeniu z serwerem po prostu otwórz katalog /templates i prześlij do niego cały katalog z plikami wyodrębnionymi z archiwum pakietu instalacyjnego. Katalog powinien nosić taką nazwę, jak szablon. Jeśli pliki są umieszczone w archiwum bezpośrednio, a nie w jednym katalogu szablonu, najpierw utwórz taki katalog na serwerze. Tak więc upewnij się, że przesyłasz wszystkie pliki do katalogu: /sciezka_do_joomla/templates/nazwa_szablonu, gdzie sciezka_do_joomla to katalog początkowy Twojej instalacji Joomla!. Z tej metody korzystamy głównie w przypadkach, gdy stworzyliśmy szablon samodzielnie i nie posiadamy jeszcze kompletnego pliku instalacyjnego .xml, a także wówczas, gdy chcemy zainstalować wiele szablonów, np. w celach testowych. Uwaga: Jeśli jesteś początkującym użytkownikiem, nie próbuj instalować w taki sposób komponentów, modułów i dodatków. Te rozszerzenia są rejestrowane w bazie danych Joomla!, można je także instalować przez FTP, ale ta metoda wymaga także dokonania odpowiednich i złożonych operacji w bazie danych.

© Autor: Zwiastun. Materiał zostal udostępniony na licencji JEDL.


Dziękujemy za wkład

» Stefan Wajda [zwiastun],