--=REKLAMA=--

J3.5

Co można zrobić za pomocą szablonów?

Z Joomla!WikiPL

Szablony w Joomla! służą do manipulowania sposobami prezentacji treści przez przeglądarki internetowe lub czytniki ekranu. Prezentacja treści obejmuje dwa aspekty:

  • dobór i układ treści głównej i towarzyszących oraz kolejność odczytywania lub wyświetlania albo rozmieszczenie na ekranie
  • formę prezentacji wyrażającą się m.in. kształtem i wielkością poszczególnych elementów, uporządkowaniem, kolorystyką, krojem czcionek itp.

Za pomocą szablonów decydujemy zarówno o strukturze, jak i formie prezentacji treści.

Dobór i układ treści

Szablon jest wzorcem stron, zrębem, szkieletem, w którym umieszczane są elementy stałe oraz wyznaczone są miejsca na zmieniające się, czyli dynamicznie treści witryny.

Mówiąc prościej, szablon wyznacza dobór i kolejność wczytywania elementów treści oraz ustala układ i położenie elementów strony. Na przykład to od szablonu zależy, w którym miejscu znajdzie się treść główna, w których miejscach można wyświetlać reklamy czy gdzie znajdą się różne menu.

Dobrze zaprojektowany szablon umożliwia dostosowanie układu treści do wymagań wydawcy witryny, m.in.

  • swobodę umieszczania menu i różnych modułów w wybranych obszarach strony, np. w bocznych paskach a także nad i pod treścią główną,
  • ukrywanie (zwijanie) bocznych pasków i innych obszarów, gdy nie ma w nich treści albo potrzebujemy więcej miejsca na treść główną,
  • wybór formy prezentacji menu (jednopoziomowe i wielopoziomowe, poziome i pionowe, zwijane)
  • odpowiednią do potrzeb liczbę pozycji i stylów modułów

Kolorystyka

Korzystając w projektowaniu szablonu z CSS, możesz zmieniać kolor tła, tekstu, łączy i wszystkich innych elementów, które umieścisz wewnątrz kodu (x)html.

Obrazy i efekty specjalne

Możesz także kontrolować sposób wyświetlania obrazów na stronie, a nawet efekty takie jak animacje flash oraz aplikacje AJAX jak rozwijane menu.

Czcionki

To samo odnosi się do czcionek. Ich wygląd jest wyodrębniony do plików CSS szablonu, co zapewnia szablonowi spójność i jedność oraz czyni niezwykle łatwym wprowadzanie dowolnych zmian poprzez edycję jednego czy dwóch plików.

Rozwiązania dla specyficznych przeglądarek

Szablon można zaprojektować tak, że w różnych przeglądarkach, na różnych urządzeniach, np. telewizorach, tabletach, smartfonach, telefonach, treści witryny będą prezentowane w sposób czytelny, bez straty istotnych efektów wizualnych, a także bez powodowania, że witryna będzie niedostępna dla osób, które nie są w stanie zainstalować nowoczesnych ulepszeń (jak np. w przedsiębiorstwach ograniczających swobodę korzystania z programów i możliwości instalacji).