--=REKLAMA=--

J2.5

Skąd wziąć szablon

Z Joomla!WikiPL

Kilka szablonów znajduje się w pakiecie instalacyjnym Joomla!. Można je wykorzystać w trakcie przygotowywania witryny, ale bez znacznych przeróbek nie sposób korzystać z nich w swojej witrynie.

Wiele ciekawych rozwiązań, znajdziesz w Sieci. Działy szablonów należą bodaj do najbogatszych w witrynach oferujących rozszerzenia dla Joomla!. Zważ jednak, że szablony rozpowszechniane bezpłatnie może wykorzystać każdy. Nie masz więc żadnej gwarancji, że Twoja witryna będzie niepowtarzalna.

W pierwszych próbach z Joomla! skorzystasz zapewne z szablonu domyślnego lub udostępnianych bezpłatnie w Sieci. Ale wcześniej czy później zechcesz nadać swojej witrynie unikatowy, wyróżniający ją spośród innych charakter.

Masz co najmniej kilka możliwości:

  • dostosować do swoich wymagań gotowy bezpłatny szablon,
  • opracować nowy szablon samodzielnie lub zlecić wykonanie specjaliście,
  • kupić gotowy szablon z wyłącznym lub niewyłącznym prawem użytkowania,
  • wykupić subskrypcję i wybrać szablon z udostępnionych w jednym z klubów szablonów.

Decyzja należy do Ciebie. Każde z tych rozwiązań ma swe zalety i wady.

Rozwiązaniem najtańszym jest dostosowanie do swoich wymagań jednego ze standardowych szablonów lub jakiegoś bezpłatnego szablonu znalezionego w Internecie. Nie jest to trudne zadanie dla osób, które znają HTML i CSS przynajmniej w podstawowym zakresie oraz mają wyczucie graficzne.

Samodzielne opracowanie szablonu od podstaw wymaga sporych kompetencji graficznych oraz niezłej znajomości języków HTML, PHP i CSS. I, oczywiście, wymaga sporego nakładu pracy.

Zlecenie wykonania szablonu profesjonalnej firmie pociągnie za sobą spory wydatek. Poważne oferty opiewają na kwoty 500-1000 złotych i więcej, zależnie od wymagań zlecającego. Ale możesz za to liczyć na wykonanie szablonu idealnie dopasowanego do Twoich wymagań i potrzeb witryny.

Zakup gotowego szablonu z niewyłączną licencją nie jest zbyt dużym wydatkiem. Ładny, profesjonalnie wykonany szablon można kupić już w cenie 30-50€. Jeśli jednak zechcesz wykupić szablon z wyłącznym prawem użytkowania, jego cena będzie znacznie wyższa (kilkanaście tysięcy złotych).

Wykupienie subskrypcji w klubie szablonów daje Ci możliwość wyboru dowolnego szablonu spośród wszystkich z udostępnionych w klubie. Za podobną kwotę, jak cena zakupu jednego szablonu w składach szablonów, często zyskujesz możliwość wykorzystania wybranego szablonu w dwóch lub trzech domenach, a jeśli wykupisz licencję deweloperską, możesz dowolną liczbę szablonów wykorzystać w witrynach swoich klientów.