--=REKLAMA=--

Flash/Wprowadzenie

Z Joomla!WikiPL

Technologia Flash od swej premiery w 1996 jednych wzbudza zachwyt, u innych… grymasy. Jedni i drudzy potrafią z pamięci wyrecytować mniejszą lub większą listę swoich argumentów.

Nie zamierzamy jednak rozstrzygać sporu między przekonanymi, że Flash jest zły i fanami tej technologii. Nie tylko dlatego, że zwolenników na pewno nie zniechęcimy, a przeciwników na pewno nie zachęcimy. Przede wszystkim dlatego, że decyzja o tym, czy i w jakim stopniu wykorzystywać na swoich stronach animacje flash i tak należy do wydawców witryn. Namawianie ich, by zrezygnowali z niewątpliwie atrakcyjnego sposobu prezentacji swoich produktów czy usług nie ma najmniejszego sensu.

Projektanci i twórcy witryn stają przed istotniejszym problemem – jak zapewnić poprawne i skuteczne wstawianie animację flash na strony witryny. Poprawne, a więc zgodne ze standardami sieciowymi, w tym standardami dostępności. Skuteczne, a więc takie, by wyświetlanie animacji zostało dobrze obsłużone przez przeglądarki internetowe i - ewentualnie - przez inne urządzenia prezentujące witryny, np. czytniki ekranu.

Źródła problemów

Źródła kłopotów z osadzaniem animacji flash w Joomla leżą przede wszystkim poza Joomla!.

Owszem, sam Joomla, a dokładniej instalowany w Joomla standardowy edytor TinyMCE i ustawienia chroniące Joomla przed wstrzykiwaniem kodu potrafią czasem utrudnić administratorom życie, ale generowany przez TinyMCE kod HTML osadzający pliki mediów jest dobry, acz nie idealny.

Dobry, bo walidator W3C nie zgłasza wobec niego żadnych zastrzeżeń, a najnowsze wydania wszystkich popularnych przeglądarek radzą sobie z wyświetlaniem animacji bez większych problemów (testowane w Windows: Firefox 3.6.2, Internet Explorer 8.0, Opera 10.51, Safari 4.0.4 czy Google Chrome 4.1.249.1045).

Niestety, generowany kod nie rozwiązuje problemu prawidłowej degradacji w przypadkach, gdy przeglądarka nie potrafi obsłużyć osadzonego obiektu. Nie zobaczymy więc zastępczego tekstu czy obrazka. O istnieniu i treści animacji nie zostaną też poinformowani użytkownicy czytników ekranu i użytkownicy przeglądarek tekstowych.

Nie ulega wszakże wątpliwości, że projektanci Joomla zapewnili niezbędne minimum poprawności i skuteczności kodu generowanego automatycznie przez Joomla. Źródła problemów z osadzaniem flasha tkwią przede wszystkim w wymaganiach tej technologii oraz w niedoskonałościach przeglądarek i innych urządzeń odczytujących.

Poprawnie i skutecznie

Kilkupunktowy klarowny zestaw wymagań wobec rozwiązania prezentującego media (filmy, nagrania dźwiękowe) sporządził w opracowaniu Media object Harry. Rozwiązanie takie powinno zapewniać:

  1. zgodność ze standardami: wymagać zastosowania przeznaczonego do tego celu elementu object i nieużywania niestandardowego elementu embed,
  2. prawidłową degradację: do obrazka lub tekstu opisowego w przypadkach, gdy przeglądarka nie może obsłużyć obiektu multimedialnego.
  3. odtwarzanie strumieniowe: w przypadku dużych animacji,
  4. niekorzystanie z Javacscript,
  5. samodzielne ustalanie przez przeglądarkę numeru wersji wtyczki wystarczającej do odtworzenia zasobu.
  6. niepowtarzanie w kodzie URL i wartości innych parametrów.

Choć jest tych wymagań zaledwie sześć, to nie dysponujemy rozwiązaniem, które by je wszystkie spełniało.

Trzy sposoby

W zasobach Internetu można znaleźć mnóstwo wskazówek i instrukcji na temat poprawnego i skutecznego osadzania animacji Flash. Wybór popularnych omówień zestawiliśmy w Flash/Bibliografia bibliografii. Niestety, sporo jest wśród nich instrukcji przestarzałych, upowszechniających stare błedy. O zgrozo, jedną z takich instrukcji znajdziemy na polskiej stronie pomocy, firmowanej przez Adobe!…). W Joomla! dobrze sprawują się trzy rozwiązania:

  • proste osadzanie za pomocą znacznika object,
  • wzbogacone, wykorzystujące metodę Flash Satay
  • metoda SWFObject opracowana przez Geoffa Stearnsa



Dziękujemy za wkład

» Stefan Wajda [zwiastun],