--=REKLAMA=--

Docman/Wczytywanie plików

Z Joomla!WikiPL

< Kategorie dokumentów

Wczytywanie plików

Joomla! został pomyślany tak, aby nawet administratorzy nie byli zmuszeni do korzystania z innych narzędzi, niż przeglądarka internetowa. DOCman również oferuje własnego asystenta wczytywania plików. Dostępne są trzy opcje:

  • Pobierz plik z własnego komputera [Upload a file]
  • Pobierz plik z innego serwera [Transfer file]
  • Podłącz plik z innego serwera [Link file]

14 docman upload file1.png

  1. Wybierz w menu komponentu lub w panelu kontrolnym opcję Pliki [Files]
  2. Kliknij w pasku narzędzi w prawym górnym rogu przycisk Wczytaj [Upload]
  3. Zaznacz na liście Metoda wczytywania [Choose the upload method] pierwszy sposób - Pobierz plik z własnego komputera [Upload a file]
  4. W oknie dialogowym wskaż na swoim komputerze plik, który chcesz wczytać, np. dokument tekstowy, plik graficzny w formacie .JPG, PNG lub GIF czy plik skompresowany w formacie ZIP.

    14 docman upload file2.png

  5. Naciśnij OK. Powrócisz do DocMana.
  6. Naciśnij przycisk Wyślij [Submit]Pojawi się komunikat o trwającym wczytywaniu pliku:

    14 docman uplad file.png

    Po kilku sekundach DOCman wyświetli informację o zakończeniu transmisji i zaproponuje wykonanie jednego z trzech zadań: stworzenie dokumentu [Make a new document entry using this file], wczytanie następnych plików [Upload more] bądź wyświetlenie listy wczytanych plików [Display Files].

    14 docman upload file3.png

Metody wczytywania plików

Pierwsza z opcji Pobierz plik z własnego komputera [Upload a file] prowadzi do standardowej procedury. Jak to przetestowaliśmy przed chwilą, na lokalnym dysku można wskazać plik w dowolnym z dopuszczalnych formatów.

Tryb wsadowy

Zamiast wczytywać pojedyncze pliki, można skorzystać z tzw. trybu wsadowego [Batch Mode] - wczytać pakiet plików skompresowanych w formacie ZIP. Wystarczy zaznaczyć tę opcję. Po wczytaniu archiwum zostanie rozpakowane.

Pakiet archiwum trzeba, oczywiście, przygotować wcześniej. O dwóch kwestiach trzeba pamiętać:

  • Nie twórz w paczce katalogów ani podkatalogów.
  • Zadbaj o unikalne nazwy plików, aby podczas rozpakowywania pakietu DOCman nie nadpisał plików istniejących na serwerze.

Tryb wsadowy jest eksperymentalny, stosuj go więc z rozwagą.

Z innego serwera

Druga z opcji - Pobierz plik z innego serwera [Transfer file] - wymaga podania adresu pliku na zdalnym serwerze. Adres musi być poprzedzony określeniem protokołu http:// oraz zawierać wszystkie wymagane informacje. Na przykład: http://www.joomla.pl/dokumenty.php/1500/plik.zip.

Jeśli adres pliku nie daje wystarczających informacji o jego szczegółach, np. brakuje rozszerzenia, trzeba określić nazwę, pod jaką plik będzie przechowywany na serwerze.

Podłączanie plików z innych serwerów

Trzecia z opcji - Podłącz plik z innego serwera [Link file] - wywołuje okno edytora dokumentu, w którym - poza pozostałymi polami - należy podać adres dokumentu na zdalnym serwerze.