--=REKLAMA=--

Docman/W menu witryny

Z Joomla!WikiPL

< < Dokumenty

DocMan w menu witryny

Najprostszym sposobem udostępnienia dokumentów użytkownikom jest stworzenie w menu witryny lub innym odnośnika do stron komponentu. W kolejnych wydaniach DOCmana, natywnych dla Joomla 1.5, projektanci udostępnią zapewne kilka standardowych widoków. W wersji 1.4.0 wyboru, niestety, nie mamy - możemy utworzyć łącze do strony otwierającej komponentu.

  1. Zaloguj się na zaplecze.
  2. Wybierz w menu administratora opcję Menu → Menu witryny [mainmenu].
  3. Kliknij w pasku narzędzi w prawym górnym rogu przycisk Utwórz [New]
  4. W Joomla 1.0 zaznacz na liście po prawej stronie opcję Komponent [Component], w Joomla 1.5 kliknij w sekcji Łącza wewnętrzne odnośnik DOCman:

    14 docman menu create.png

    Przejdziesz do edytora pozycji menu.

    14 docman menu add.png

  5. Wpisz nazwę odnośnika, np. Pobierz.
  6. W Joomla 1.0 zaznacz na liście Komponent [Component] pozycję DOCman, co spowoduje, że w polu Łącze pojawi się adres wewnętrzny: index.php?option=com_docman, który w Joomla.1.5 jest dodawany w wyniku poprzednio dokonanego wyboru.
  7. W Joomla 1.5 możesz wpisać Tekst zastępczy [Alias], co jest konieczne, tylko wówczas, gdy użyjesz w nazwie pozycji znaków specyficznych dla polskiego alfabetu.
  8. W parametrach pozycji menu określ ID domyślnej kategorii - tej, której lista ma być zaprezentowana na stronie startowej komponentu.
  9. Kliknij w pasku narzędzi w prawym górnym rogu przycisk Zapisz [Save]
  10. Wyloguj się z panelu administracyjnego albo otwórz w nowym oknie przeglądarki swoją witrynę.
  11. Wybierz z menu witryny stworzone przed chwilą łącze Pobierz.

Czy znasz prostszą metodę, którą potrafi zastosować każdy użytkownik komputera, a nie tylko informatyk? Zauważ - w żadnym, dosłownie w żadnym momencie nie wykonywaliśmy zadań, które wymagałyby jakiejkolwiek znajomości HTML, PHP czy czegokolwiek obcego zwykłemu człowiekowi.

To jest właśnie Joomla! Takie podejście różni Joomla! od zdecydowanej większości CMS-ów.

Koniec "kursu podstawowego"

Podsumujmy, co nam się udało zdziałać dotychczas:

  • zainstalowaliśmy komponent,
  • zorientowaliśmy się w możliwościach jego konfiguracji,
  • utworzyliśmy kategorię dokumentów,
  • wczytaliśmy plik,
  • opisaliśmy plik, tworząc dla niego dokument
  • dodaliśmy nową pozycję w menu witryn

Tak właśnie wygląda procedura instalacji, konfiguracji i publikacji treści za pomocą dodatkowych komponentów.

Skoro masz już za sobą kurs podstawowy, przejdźmy do poziomu "zaawansowanego". Zapewne nie jest Ci obca problematyka Access Control List, krócej ACL? Angielski termin został tu zastosowany jedynie po to, by za moment zdjąć zeń całą informatyczną tajemniczość, którą zwykliśmy się epatować w środowisku lepszych i gorszych informatyków. W życiu projektanta WWW może się zdarzyć taka historyjka:

- Potrzebne mi taka stronka - oznajmia nam szef firmy, żeby pani Marysia z sekretariatu mogła publikować dokumenty w Wordzie albo Excelu oraz określać, że przeglądać mogą je członkowie Zarządu, a zmieniać panie z działu planowania czy też innego. Dopóki Zarząd nie zatwierdzi dokumentu, nikt inny nie powinien go oglądać.

Myślisz sobie pewno, że w Joomla!, w którym zastosowano stosunkowo prosty system zarządzania prawami użytkowników, realizowanie życzenia Klienta będzie wymagało nie lada zabiegów. Pewno - jeśli to w ogóle wykonalne - koderów trzeba będzie zaangażować, skryptów trochę nadłubać i jakoś to zintegrować.

Otóż, nie! Nic z tych rzeczy. Skoro zainstalowałeś na witrynie klienta DocMana, to on już ma wszystko, czego potrzebuje. Z resztą poradzi sobie nawet pani Marysia, mimo że nigdy nie słyszała o liście kontroli dostępu, GACL, obiektach, klasach (no, poza szkolnymi), metodach czy skryptach…


Dziękujemy za wkład

» Stefan Wajda [zwiastun],