--=REKLAMA=--

Do czego służą szablony?

Z Joomla!WikiPL

Do czego służą szablony?

W Joomla! szablony są częścią oprogramowania decydującą o układzie treści na stronach witryny i zaplecza oraz o wszystkich aspektach graficznych elementów stron - położeniu, kształtach, rozmiarach, kolorystyce. Dzięki szablonom nie trzeba projektować wyglądu każdej strony i każdego elementu, nie trzeba ich każdorazowo formatować.

Projektowi Joomla! od początku przyświecała myśl oddzielenia kodu od treści tak, aby programowaniem zajmowali się programiści, wyglądem graficy i projektanci stron, a treścią autorzy i redaktorzy. Już w wydaniach poprzedzających najnowszy Joomla! 1.5 udało się tę ideę w dużej mierze zrealizować, ale dopiero wraz z Joomla! 1.5 administratorzy, graficy i projektanci stron doczekali się w pełni satysfakcjonującego rozwiązania.

W Joomla! 1.5 za pomocą szablonów można decydować o wszystkich aspektach wyglądu stron, co wcześniej w pełni możliwe nie było. Twórcy Joomla! 1.5 zapewnili administratorom, grafikom i projektantom rzeczywiście pełną swobodę kształtowania wyglądu witryny i taką kontrolę nad wszystkimi aspektami wyglądu witryn, na jaką tylko pozwalają współczesne narzędzia projektowania dla Internetu.

Szablony są wymiennymi składnikami Joomla!. W świeżo zainstalowanym Joomla! jest kilka szablonów dostarczonych z kodem źródłowym. Można je swobodnie dostosować do swoich potrzeb albo zamienić na inne. Mogą to być szablony zaprojektowane samodzielnie lub na zlecenie, przez specjalistę albo szablony publikowane w Internecie na różnych warunkach - bezpłatnie i odpłatnie.

Strony witryny i strony zaplecza administracyjnego Joomla! są obsługiwane przez odrębne szablony. Strony witryny mogą być obsługiwane przez więcej niż jeden szablon. Wszystkimi szablonami zarządzamy za pomocą menedżera szablonów, który w Joomla! 1.5 znajduje się wśród pozycji menu Rozszerzenia [Extensions], a w Joomla! 1.0 wśród pozycji menu Witryna [Site].


Dziękujemy za wkład

» Piotr Kwiatkowski [ Bazyl ],