--=REKLAMA=--

Co może robić szablon?

Z Joomla!WikiPL

Szablony w Joomla! służą do manipulowania sposobem prezentacji treści przez przeglądarki internetowe lub czytniki ekranu. Ustalają rozmieszczenie stałych i zmiennych elementów stron oraz reguły formatowania treści.

W prezentacji treści witryny mamy do czynienia z dwoma aspektami:

  • strukturą treści - doborem treści głównej i treści towarzyszących oraz ich rozmieszczeniem na stronie czy kolejnością odczytywania,
  • formą prezentacji, wyrażającą się - w przypadku wyglądu graficznego m.in. krojem czcionek, kolorystyką, rozmiarami poszczególnych elementów.

Za pomocą szablonów decydujemy zarówno o strukturze, jak i formie prezentacji treści.

Struktura

Szablon umożliwia ustalenie struktury prezentowanych treści. Jest szkieletem stron, zrębem, w którym umieszczane są elementy stałe oraz wyznaczone są miejsca na zmieniające się dynamicznie treści głównego komponentu i modułów. Inaczej mówiąc, szablon wyznacza kolejność wczytywania elementów treści i - w przypadku wyświetlania na ekranie - ustala układ i położenie różnych elementów strony, np.

  • różnych menu,
  • treści głównej,
  • reklam,
  • sondy.

Dobrze zaprojektowany szablon umożliwia dostosowanie struktury treści do założeń wydawcy i administratorów witryny, a nawet preferencji użytkowników, m.in.:

  • swobodę umieszczania menu oraz różnych modułów w wybranych obszarach strony - po lewej i prawej stronie treści głównej, a także nad oraz pod treścią główną,
  • możliwości doboru formy prezentacji menu (jednopoziomowe i wielopoziomowe, poziome i pionowe, zwijane) i modułów,
  • zwijanie bocznych pasków nawigacyjnych i promocyjnych, gdy nie ma w nich treści albo potrzebujemy więcej miejsca na treść główną.

Kolorystyka

Korzystając w projektowaniu szablonu z CSS, możesz zmieniać kolor tła, tekstu, łączy i wszystkich innych elementów, które umieścisz wewnątrz kodu (x)html.

Obrazy i efekty specjalne

Możesz także kontrolować sposób wyświetlania obrazów na stronie, a nawet efekty takie jak animacje flash oraz aplikacje AJAX jak rozwijane menu.

Czcionki

To samo odnosi się do czcionek. Ich wygląd jest wyodrębniony do plików CSS szablonu, co zapewnia szablonowi spójność i jedność oraz czyni niezwykle łatwym wprowadzanie dowolnych zmian poprzez edycję jednego czy dwóch plików.

Rozwiązania dla specyficznych przeglądarek

Szablon można zaprojektować tak, że w różnych przeglądarkach treści witryny będą prezentowane w zbliżony sposób, pozwala wykorzystać walory najnowszych wersji przeglądarek bez powodowania, ze witryna będzie niedostępna dla osób, które nie uaktualniają przeglądarek (jak w przedsiębiorstwach ograniczających swobodę korzystania z programów i możliwości instalacji).


Dziękujemy za wkład

» Piotr Kwiatkowski [ Bazyl ],