--=REKLAMA=--

Bezpieczeństwo - lista kontrolna 6: Odtwarzanie witryny

Z Joomla!WikiPL

Odtwarzanie witryny

Zachowuj się w profesjonalny sposób

Jeśli sądzisz, że Twoja witryna została zaatakowana, nie twórz kolejnego, nikomu niepotrzebnego, nudnego powiadomienia na forum pod tytułem "Pomocy! Zostałem zhakowany". Taka wiadomość nie mówi niczego istotnego. Zaatakowane witryny w ogromnej większości albo były źle skonfigurowane, albo działały na przestarzałych wydaniach, albo korzystały z rozszerzeń podatnych na włamania. To są rzeczy, które musisz najpierw zbadać.
Jeżeli natomiast odkryjesz rzeczywistą podatność Joomla! na włamanie, nie rozgłaszaj wiadomości o tym, by nie zaszkodzić innym witrynom. Zamiast wiadomości na forum, przekaż informację zespołowi bezpieczeństwa przy Centrum Projektu Joomla!.

Proces odtwarzania prowadź logicznie i rygorystycznie

Musisz znać kroki postępowania, kiedy Twoja witryna zostanie zaatakowana lub zniszczona. Jeżeli dotarłeś do tego punktu katastrofy, dalej nie ma skrótów. (Witryna po włamaniu)

Zresetuj swoje hasło administratora

Wielu włamywaczy czerpie przyjemność z odcięcia cię od Twojej witryny. Robią to przez 'zmianę klucza', lub zmianę Twojego hasła administratora. Jeżeli zostałeś odcięty, nie panikuj! Istnieje prosta procedura resetowania hasła administratora.(zobacz!)

Odkryj próby włamań używając powłoki *NIX

Know how jak sprawdzać podejrzane/modyfikowane pliki. Know how jak sprawdzać logi serwera Apache wyszukując podejrzaną aktywność. (FAQ)

Twoja kolej...

Jeżeli odkryjesz błąd w plikach kodu Joomla!, prześlij informację tutaj.

Wybierz listę kontrolną

  1. Lista kontrolna 1: Zanim rozpoczniesz
  2. Lista kontrolna 2: Hosting i ustawienia serwera
  3. Lista kontrolna 3: Testowanie i rozbudowa
  4. Lista kontrolna 4: Konfiguracja Joomla!
  5. Lista kontrolna 5: Administrowanie witryną
  6. Lista kontrolna 6: Odtwarzanie witryny


© Ten materiał jest dokładnym albo swobodnym tłumaczeniem artykułu http://docs.joomla.org/Security_Checklist_6_-_Site_Recovery udostępnionego na licencji JEDL na witrynie: Joomla! Official Documentation Wiki

Dziękujemy za wkład

» Stefan Wajda [zwiastun],