--=REKLAMA=--

Akeeba Backup/Pobieranie archiwum kopii zapasowej

Z Joomla!WikiPL

Prosta metoda

Kopię witryny można w łatwy sposób pobrać bezpośrednio z komponentu. Archiwa kopii, których status na liście kopii zapasowych oznaczono jako OK, przechowywane są wciąż na serwerze. Domyślnie najnowsza kopia pojawia się jako pierwsza na liście. Aby pobrać kopię, wystarczy kliknąć przycisk w kolumnie Pobierz. Jeśli archiwum jest wieloczęściowe, na przyciskach znajduje się oznaczenie numeru pliku, np. Część 00, Część 01, Część 02. Należy pobrać wszystkie części. Pominięcie chociażby jednej z nich uniemożliwi odtworzenie witryny.

Po pobraniu archiwum kopii zapasowej należy usunąć wszystkie pliki z serwera, nie tylko aby zwiększyć ilość miejsca na serwerze, ale także ze względu na bezpieczeństwo witryny. Aby to zrobić, zaznaczamy pole wyboru w wierszu z danymi kopii zapasowej i klikamy w przyborniku przycisk Usuń pliki. O powodzeniu operacji zostaniemy powiadomieni komunikatem. Ponadto w kolumnie Stan kopia zostanie oznaczona jako przestarzała.

Ostrzeżenie! Ostrzeżenie!
W pewnych okolicznościach, zależnych od komputera, wykorzystywanej przeglądarki (szczególnie starszych wersji IE) i jej ustawień oraz ustawień serwera zastosowanie tej prostej metody może skutkować uszkodzeniem albo niekompletnym pobraniem plików archiwum, przed czym ostrzega komunikat w oknie wyskakującym.

Ostrzeżenie

Dlatego, zanim usuniemy pliki kopii z serwera, należy sprawdzić, czy możliwe będzie odtworzenie z nich witryny. W tym celu należy spróbować rozpakować archiwum, korzystając z Akeeba Kickstart albo Akeeba eXtract Wizard. Jeżeli próba wyodrębnienia plików skończy się niepowodzeniem, pliki archiwów należy pobrać z serwera za pomocą klienta FTP. Tę metodę opisujemy poniżej.

Metoda zalecana

Aby uniknąć niepewności, z jaką wiąże się pobieranie plików kopii zapasowych bezpośrednio za pomocą narzędzi zaplecza administracyjnego komponentu, zaleca się pobieranie kopii za pomocą klienta FTP w trybie binarnym.

Można skorzystać z dowolnego klienta FTP, na przykład programu Filezilla czy funkcji programu Total Commander.

Po uruchomieniu programu i zalogowaniu się do serwera FTP, przechodzimy do katalogu wyjściowego Akeeba Backup. Domyślnym katalogiem wyjściowym na serwerze jest

/katalog_joomla/administrator/components/com_akeeba/backup. 

W katalogu mogą się znajdować:

  • pliki kopii zapasowych,
  • pliki dzienników,
  • pliki punktów przywracania (dotyczy tylko wersji profesjonalnej).

Domyślnie nazwy plików kopii zapasowych są czteroczłonowe, składają się ze słowa site, adresu witryny, daty wykonania kopii i godziny wykonania kopii, np. site-joomla.pl-20120328-125307. Zależnie od ustawień są to pliki w formacie JPA (ustawienie domyślne) albo ZIP czy JPS (ustawienia własne).

Pliki dzienników mają rozszerzenie .log. Nazwy plików punktów przywracania rozpoczynają się przedrostkiem restore-point.

Akeeba 09 filezilla pobierz.png

Ustawienie binarnego trybu przesyłania plików

Zanim pobierzemy pliki kopii, należy w programie FTP wybrać binarny tryb transferu. W tym celu w programie FileZilla wybierz z menu polecenie Transfer/Tryb transferu i zaznacz opcję Binarny.

Akeeba 10 pliki binarny fz.png

Ikona informacja.png
 Informacja

 Ten krok jest bardzo ważny. Jeśli pozostawimy ustawienie domyślne lub wybierzemy tryb ASCII, pobierane pliki archiwum zostaną uszkodzone i nie będzie można odtworzyć z nich witryny.


W programie Total Commander tryb binarny jest ustawiony domyślnie. Warto jednak upewnić się, czy to domyślne ustawienie nie zostało zmienione. W tym celu wybieramy z menu programu pozycję Konfiguracja/Opcje, a następnie, w oknie konfiguracji zakładkę FTP.

Akeeba 11 pliki przeslij binarn.png

Pamiętajmy, aby w przypadku archiwów wieloczęściowych pobrać wszystkie pliki składowe. Mają one taką samą nazwę bazową i różne rozszerzenie, wskazujące na numer pliku, np. .jpa, .j01, .j02 lub .zip, .z01, .z02 itp.. Jeśli w pobranych plikach braknie nawet jednego, próba odtworzenia witryny skończy się niepowodzeniem.

Po pobraniu archiwum usuwamy z serwera wszystkie kopie plików, aby zwiększyć ilość miejsca na serwerze oraz ze względu na bezpieczeństwo witryny.

Dziękujemy za wkład

» Stefan Wajda [zwiastun],